Parama verslo pradžiai

Dažniausiai užduodami klausimai

Apie savarankiško užimtumo rėmimą

Kokioms veikloms yra skiriama parama? Ar norint gauti paramą reikia turėti bedarbio statusą? Kaip vyksta darbo vietos steigimas? Ir kt. 

Konsultacija nemokama

Atrankų etapai įprastai kartojasi 2 kartus per metus. Mūsų naujienų skiltyje rasite visą aktualią Užimtumo tarnybos skelbiamą informaciją, taip pat, galite užsisakyti naujienlaiškį ir mes Jus informuosime apie paraiškų priėmimo pradžią. 

Asmuo laimėjęs atranką privalės įsteigti sau darbo vietą Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme apibrėžtose labai mažose įmonėse. Darbo sau vietos steigimas – tai naujos įmonės atidarymas ir savęs įdarbinimas joje įsigijus reikalingas darbo priemones. Kaip viskas vyksta:

  • fizinis asmuo dalyvauja paraiškų atrankoje;
  • gavus teigiamą atsakymą fizinis asmuo privalo įsteigti įmonę (UAB, MB, VŠĮ, IĮ ar kt.);
  • įsteigus įmonę pasirašoma sutartis tarp naujai įsteigto juridinio asmens ir Užimtumo tarnybos;
  • po sutarties pasirašymo įmonė gauna 85 proc. subsidijos sumos;
  • gavus lėšas juridinis asmuo laikinai prisidėdamas 15 proc. nuosavomis lėšomis turi įsigyti reikiamas darbo priemones;
  • darbo vieta laikoma įsteigta įsigijus visas darbo priemones bei pasirašius įsakymą dėl savęs įdarbinimo naujai įsteigtoje įmonėje ir materialinių ir teisinių sąlygų naujai darbo vietai sukurti sudarymo aktą;
  • 15 proc. subsidijos sumos grąžinama kai darbo vieta laikoma įsteigta per 5 d. d. nuo prašymo pervesti lėšas pateikimo. 

Taip, norint gauti paramą reikia turėti bedarbio statusą. Bedarbio statusas suteikiamas užsiregistravus Užimtumo tarnyboje, registracija internetu patvirtinama tą pačią dieną.

Ne, norint gauti paramą nereikia būti registruotu kaime, tačiau papildomi balai skiriami pareiškėjams registruotiems didelio nedarbo teritorijose.

Finansuojamos yra visos veiklos išskyrus sezoninius ir laikinus darbus bei žemės ūkio, krovinių pervežimo ir pavežėjimo veiklas. 

Vertinant savarankiško užimtumo rėmimo paraiškas didelis dėmesys skiriamas paraiškos teikėjo gebėjimui atlikti darbo funkcijas numatomoje steigti darbo vietoje pagal turimą kvalifikaciją ir darbo patirtį, taip pat, vertinamas paraiškos teikėjo nuosavų lėšų indėlis bei prašoma paramos suma, steigiama stacionari ar mobili darbo vieta, pareiškėjo registracija didelio nedarbo teritorijose ir kt.

Reikia save įdarbinti naujai įsteigtoje įmonėje, vykdyti veiklą ir mokėti sau atlyginimą bei apdrausti įsigytą turtą ir jį išlaikyti visu projekto laikotarpiu. Įsipareigojimų trukmė 3 metai.

Paramos lėšos yra išmokamos 2-iem etapais. Pirmuoju etapu išmokamos subsidijos dalis yra 85 proc., antruoju – 15 proc. Gavus pirmąją dalį reikia įsigyti darbo priemones laikinai prisidedant savo lėšomis – 15 proc. subsidijos vertės. Šios lėšos yra grąžinamos per 5 d. d. nuo darbo priemonių įsigijimo, kai pateikiamas prašymas pervesti likusią subsidijos dalį.

Savo lėšomis reikės įsteigti įmonę ir apdrausti įsigytą turtą.

Pareiškėjai gali patys pasirinkti įmonės juridinę veiklos formą (UAB, MB, VŠĮ, IĮ ar kt.), tačiau papildomi balai neskiriami steigiant IĮ arba MB, todėl dažniausiai klientai renkasi UAB.

Įmonės steigėjų sąrašą galite pasitikrinti įmonės steigimo akte. Jeigu pirkote jau įsteigtą įmonę, vadinasi esate tik įmonės akcininkas ir galite gauti paramą. 

Prieš teikiant paraišką reikia nutraukti verslo liudijimą / veiklos pažymą ir užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje. 

Taip, parama skiriama bedarbio statusą turintiems asmenims, kuris suteikiamas neatsižvelgiant į tai ar asmuo šiuo metu studijuoja.

Paramą gali gauti tik tie asmenys, kurie niekada nėra steigę UAB, MB, VŠĮ, IĮ ar kitos juridinės formos. Net jeigu įmonė buvo steigta labai seniai ir jau nevykdo veiklos, subsidija nebus skiriama.

Parama skiriama neatsižvelgiant į turimą akcijų kiekį, jeigu asmuo nėra pagrindinis įmonės steigėjas ar vienas iš steigėjų.

Papildomai įsidarbinti nedraudžiama ne didesniu kaip 0,5 etatu.

Subsidija skiriama tik darbo priemonių įsigijimui ir montavimui, taip pat, patalpų remontui iki 50 proc. subsidijos. Paslaugos gali būti tik susijusios su perkamos įrangos montavimu arba patalpų remontu.

Dažniausiai įsigijamos darbo priemonės: biuro įranga, baldai, fototechnika, grožio paslaugų ir medicinos įranga, staklės baldų gamybai/apdirbimui bei kiti gamybiniai įrengimai, taip pat, autoservisų įranga, statybų technika ir kt.

SUR (savarankiško užimtumo rėmimas) skirtas dalyvauti atrankoje fiziniams asmenims planuojantiems atsidaryti naują įmonę ir joje įdarbinti save.

DVS (darbo vietų steigimas) skirtas dalyvauti atrankoje įmonėms, kurios jau vykdo veiklą ir planuoja įdarbinti kitus asmenis turinčius neįgalumą. 

VUI (vietinė užimtumo iniciatyva) skirta dalyvauti atrankoje įmonėms, kurios jau vykdo veiklą ir planuoja įdarbinti kitus asmenis didžiausiose Lietuvos nedarbo teritorijose.

Visus tris konkursus organizuoja Užimtumo tarnyba. Mūsų komanda specializuojasi tik savarankiško užimtumo rėmimo (SUR) projektuose.